مواد خام

 آسیا مواد خام(Raw mill)

بطور کلی در فرآیند تولید سیمان در دو مرحله نیاز به آسیا و پودر کردن مواد نیاز می باشد.

۱- آسیا مواد خام قبل از عملیات پخت.

۲- آسیا مخلوط کلینکر سیمان و گچ جهت تولید سیمان بعد از عملیات پخت.

در صنعت سیمان، حدود ۷۵% از کل انرژی مصرفی صرف پودر سازی و آسیا مواد می گردد که از این میزان فقط حدود ۲ الی ۲۰ درصد مفید واقع شده و مابقی آن به صورت گرما، لرزش و صدا تلف می شود.

جهت آماده سازی مواد با ترکیب اجزاء یکنواخت و اندازه مناسب جهت دپارتمان پخت، مواد پس خردایش توسط سنگ شکن، انباشت و یکنواختی در سالن خاک و افزایش اصلاح کننده ها، جهت سایش وارد آسیا می گردند.

در صنایع آسیاهای مواد خام در صنایع مختلف، بطور کلی به دو دسته خشک و تر تقسیم بندی می شوند، که بسته به مواد خرد شونده و نوع عملیات بعدی فرآیند، یکی از این دو نوع آسیاب انتخاب می گردد. آسیاهایvertical roller mill img مورد استفاده در صنعت سیمان عمدتاً از نوع خشک می باشند.

از انواع آسیاب های خشک می توان به آسیاب های چرخشی و غلطکی اشاره نمود.

با توجه به استفاده از هر دو نوع آسیا غلطکی و چرخشی در کارخانه (آسیا غلطکی جهت سایش مواد خام و آسیا چرخشی جهت سایش سیمان)، در هر بخش بصورت جداگانه به معرفی این نوع آسیا ها می پردازیم.

آسیا غلطکی

آسیاهای غلطکی انواع متفاوتی دارند ولی مشخصه ی همه ی آنها غلطکهایی است که در مسیر دایره ای بر روی بستری از مواد که روی یک سطح افقی مدور قرار گرقته اند، حول محور خود دوران داشته و با اعمال نیروهای فشاری، مواد را خرد و پودر می نمایند.

آسیا های غلطکی عمودی انتخاب مناسبی برای خشک کردن، سایش و جدا سازی مواد خام، در صنعت سیمان می باشند.

توان مصرفی در این آسیا ها تقریباً برابر با توان مصرفی تجهیزات جانبی آن از جمله سپراتور، فن و … می باشد. در حالی در آسیاهای گلوله ای مدار بسته بدلیل گشتاور حاصل از وزن بدنه و گلوله ها، ۸۰% درصد توان مصرفی کل واحد مربوط به موتور اصلی آسیا و این پارامتر در آسیاهای مدار باز به ۹۰% نیز می رسد.

از دیگر مزایای استفاده از آسیاهای غلطکی می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

۱- اتلاف انرژی و آلودگی صوتی کمتر و در نتیجه بازده بالاتر

۲- افت فشار کمتر جریان هوا و استفاده از حجم هوای گرم بیشتر و در نتیجه قابلیت پودر سازی مواد با رطوبت نسبی بالاتر

کل واحد سایش شامل سیستم توزین، خوراک دهنده ها، تجهیزات جدا سازی آهن از خوراک ورودی، آسیا غلطکی عمودی به همراه سیستم گردش مواد خارجی، جریان گاز داغ، غبار گیر سیکلونی جهت جمع آوری محصول و شیر هوابندی دوار یا دریچه های آبندی در ورودی خوراک جهت ممانعت از ورود هوای کاذب، می باشد.

معرفی آسیا مواد خام کارخانه

با توجه به ترکیب درصد و آنالیز مورد نظر مواد خام، امور کنترل کیفی به میزان مناسب از مواد اولیه، خوراک دهی به آسیا را مدیرت و پایش می نماید.

در این راستا، تغذیه آسیا از چهار قیف، یکی مربوط به مواد دپو شده سالن خاک و سه قیف دیگر شامل اصلاح کننده های ترکیب شیمیایی مواد خام، انجام می پذیرد.

هم اکنون قیف های اصلاح کننده حاوی موارد زیر می باشند:

۱- آلوویوم با میزان تیتر آهک بالا (High titration).

۲- آلوویوم با میزان تیتر آهک پایین (Low titration).

۳- آهن.

به منظور تاٌمین خوراک مورد نیاز پخت، درصد وزنی مناسبی از مواد اولیه با استفاده از سیستم توزین مجزا برای هرقیف، برداشت و استفاده می گردد.

خوراک با یک نقاله لاستیکی به آسیا منتقل و از مسیر داکت ورودی در مرکز سینی آسیا ریخته شده و در اثر اعمال نیروی گریز از مرکز سینی دوار، به سمت منطقه سایش حرکت و در اثر فشار غلطکها خرد و پودر می گردند. حرکت مواد به سمت بستر، علاوه به طرح هندسی سینی و غلطک، به نسبت قطر غلطک ها و حداکثر اندازه ی خوراک ورودی به آسیا بستگی دارد.

مواد خرد شده، پس از عبور از منطقه ی سایش به دو دسته تقسیم می شوند:

۱- مواد سبکی که نیروی بالا برنده جریان گاز درون آسیا از مسیر نازل رینگ (Nozzle ring)، بر نیروی وزن آنها فائق آمده و آنها را به منطقه جدایش (سپراتور) هدایت می نماید

۲- مواد درشتری که به زیر سینی آسیا سقوط کرده، بار در گردش خارجی آسیا را تشکیل و پس از خروج از آسیا، توسط یک بالابر، مجدداً از مسیر خوراک، در منطقه سایش قرار می گیرند.

مواد ورودی به سپراتور نیز در اثر اعمال نیروی وزن ذره، نیروی بالابرنده جریان گاز و نیروی گریز از مرکز اعمال شده توسط سپراتور، به دو دسته محصول و زبره تقسیم می گردند. محصول، با جریان گاز به سمت جدا کننده های سیکلونی هدایت شده و پس از جدایش از جریان گاز، توسط یک انتقال دهنده با جریان هوا ، جهت انباشت و هموژناسیون بیشتر، به سیلوهای مواد خام هدایت می شود. زبره از طریق قیف قرار گرفته در زیر سپراتور جهت سایش مجدد، بار در گردش داخی آسیا را تشکیل و وارد منطقه ی سایش می گردد.

مشخصات آسیا مواد خام:

طراح : PFEIFFERGEBR.

نوع: غلطکی عمودی

مدل: MPS 5000 B

۳۱۰ t/h :ظرفیت

۰-۵۰mm  :  ۳۰%>50mm<80mm :دانه بندی خوراک

۱۲% R0.090mm max :دانه بندی محصول

۳۷۱,۸۱۰ Nm3/h:حجم گاز گرم مورد نیاز

۳,۳۰۰ kW:حداکثر توان مصرفی موتور آسیا

۳,۵۵۰ kW:حداکثر توان مصرفی موتور فن آسیا

از خصوصیات ویژه سری MPS در مقایسه با دیگر آسیابهای غلطکی جهت سایش مواد خام، می توان به مهندسی فرآیند و طراحی مکانیکی آن اشاره نمود.

این تیپ آسیاها، توان سایش مخصوص بیشتر، سرعت کم سینی دوار، جریان هوای کم و از جنبه ی مکانیکی مقاومت بیشتر در مقابل سایش دارند.مشخصات سیلوهای مواد خام کارخانه:

طرح: IBAU

تعداد: ۲

۷۹۲۲m3:حجم

ظرفیت: ۸,۰۰۰ ton