سنگ شکن

سنگ شکن (Crusher)

سنگ شکنها که وظیفه خرد کردن قطعات بزرگ سنگ و ایجاد قطعات کوچکتر را بر عهده دارند، دارای انواع گوناگون همچون سنگ شکنهای فکی، چکشی، دورانی و … می‌باشند. مواد اولیه استخراج شده از معدن، در بدو ورود به کارخانه، به قسمت سنگ شکن منتقل می‌شوند. معمولاً در زیر سنگ شکنها، یک سرند وجود دارد که خرده سنگهای شکسته شده در سنگ شکن، روی آن می‌ریزند. قطعات مناسب خرده سنگها (با ابعاد مناسب) از سرند عبورکرده، به قسمت دپوی مواد (سالن اختلاط) منتقل و قطعات درشتی که روی سرند باقی می‌مانند، جهت خردایش مجدد به سنگ شکن باز می‌ گردند. علاوه به آگاهی از آنالیز شیمیایی مواد برداشت شده از معدن، ترکیب درصد شیمیایی مواد خروجی از سنگ شکن نیز توسط دستگاهی ژئو اسکن، با تابش اشعه ی X و یا بصورت نمونه برداری دستی در بازه های زمانی مشخص، آنالیز و ثبت می گردد. امور کنترل کیفی با توجه به این داده ها در تعیین یک خوراکmanufacturers 2 0 large همگن و یکنواخت گام بر می دارد.

معرفی سنگ شکن کارخانه

سنگ شکن کارخانه شامل دو قیف مجزا جهت شارژ آلوویوم و سنگ آهک بوده که با توجه به نظر آزمایشگاه کنترل کیفی، درصد شارژ شده هر نمونه به سنگ شکن قابل تنظیم می باشد. مواد پس از عبور از یک سرند غلطکی و جدا سازی بخشی از آن با دانه بندی محصول، به سمت منطقه خردایش سنگ شکن هدایت شده و بر اثر ضربات وارده از سمت روتور دوار خرد شده و از سنگ شکن که دهانه ی خروجی آن قابل تنظیم می باشد، عبور می نمایند. (دهانه خروجی متناسب با طراحی و اصول بهره برداری آسیا مواد خام تنظیم می گردد.) مواد خروجی از سنگ شکن به همراه مواد عبور داده شده از سرند توسط یک نوار نقاله به سمت سالن اختلاط مواد اولیه هدایت می شوند.

به کار گیری سرند قبل از سنگ شکن و ممانعت از ورود مواد با رنج دانه بندی محصول، موجب بالارفتن ظرفیت خردایش تا ۱۲۰۰ تن در ساعت و بهینه سازی مصرف انرژی می گردد.

مشخصات شکن شکن کارخانه:

طراح :    HAZEMAG

نوع: Impact crusher

طرح:AP – PM 16622 GSK

ظرفیت: ۴۰۰ t/hr

اندازه بزرگترین قطعه ی ورودی:۱,۰۰۰cm > D > ۰

دانه بندی محصول: ۸cm > D >۰

حداکثر توان مصرفی موتور:۵۰۰kW


سالن اختلاط مواد اولیه(Store hall)

در راستای ذخیره و اختلاط مواد خام و نیل به یک مخلوط همگن و یکنواخت در صنایع تولید سیمان، سالن های اختلاط مواد خام طراحی و نصب می گردند.

این سالن ها علاوه بر تامین ذخیره ای چند روزه از مواد خام، برای کارکرد یکنواخت خط تولید و کوره، با روشهای مختلف انباشت و برداشت، نقش بسیزایی در آماده سازی مواد خام را ایفا می کنند.

همانگونه که گفته شده در راستای آماده سازی و همگن نمودن مواد خام، شیوه انباشت و برداشت مصالح به گونه‌ای است که تا حدودی این هدف را تامین نماید. بدین منظور از روش باند همگن ساز استفاده می‌شود.

در این روش ماشین مخصوصی که دارای یک بازوی متحرک در بالاست، در طول قسمت دپو بر روی ریل حرکت می‌کند و مواد آماده شده را توسط تسمه نقاله به بالا منتقل کرده، با استفاده از بازوی متحرک، در کنار مسیر حرکت خود تخلیه می‌کند. بنابراین یک پایل بصورت لایه های افقی از مواد اولیه ایجاد می گردد. حال اگر برداشت مواد بصورت برش مقاطع عمودی انجام پذیرد، قسمت برداشتی تقریباً شامل کلیه لایه ها خواهد بود.

انباشت مواد اولیه در سالن اختلاط توسط دستگاهی به نام استاکر و برداشت آن، توسط ریکلایمر انجام می پذیرد.pana2

لازم به ذکر است در زمان برداشت بار توسط ریکلایمر، استاکر می تواند در قسمت دیگر سالن یک پایل جدید را آماده نماید. در فاصله زمانی اتمام یک پایل توسط ریکلایمر، پایل دیگر توسط استاکر آماده شده و با تعویض جای این دو دستگاه، کار آماده سازی و تنظیم مواد ادامه پیدا خواهد کرد.

معرفی سالن اختلاط کارخانه

نوع: سالن طولی

ابعاد: (طول: ۲۸۰m، عرض ۵۵m، ارتفاع: ۲۰m)

ظرفیت: ۶,۰۰۰ton(شامل دو پایل به ظرفیت ۳,۰۰۰ton)

مشخصات استاکر کارخانه:

طراح: SCHADE

طرح: Stacker A 1,400 – ۲۱,۵

ظرفیت: ۱,۴۰۰ t/hr

مشخصات ریکلایمر کارخانه:

طراح: SCHADE

طرح: Bridge type reclaimer B 700 – ۳۵ S

ظرفیت: ۷۰۰ t/hr